Şehir Tanıtımları Yurt dışı

Zürih (Zürich)

Zürih İsviçre’nin en kalabalık Kantonudur. Ortalama nüfusu 430.000’dir bunun yanı sıra fazla sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. İsviçre’de konuşulan diller Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romanşçadır, fakat Zürih’te ağırlık olarak Almanca konuşulur. Başkent Bern ile mesafesi yaklaşık 125 Kilometredir. İsviçre’nin genelinde olduğu gibi Zürih’te de bir çok göl bulunur, en bilindik olanı Zürih Gölüdür, burada keyifli vakit geçirebileceğiniz gemi turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca Zürih’te alışveriş yapmak da oldukça keyifli, dünyacı ünlü markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. Zürih’te bir çok yabancı mutfağa ait restoranlar olduğu gibi türk restoranlarını da mevcut.

İsviçre’nin en büyük havaalanı Zürih’te bulunuyor, ayrıca çok büyük bir tren istasyonuna sahiptir, Zürih içerisinde ise rahatlıkla tramvay yolculuğu yapabilirsiniz. Eğer yolunuz Zürih’e düşerse, ulaşım açısından hiç bir sıkıntı çekmezsiniz. İsviçre’nin diğer tüm Kantonlarında olduğu gibi Zürih’te bir doğa harikasıdır. Oldukça planlı bir mimariye sahiptir. Binalar genel olarak alçak ve eski yapımdır. Dünyaca ünlü olan özellikle diş hekimliği bölümü ile kendinden söz ettiren Zürih Üniversitesi Kanton Zürih’in ismini taşıyor. Ayrıca ortopedi alanında dünyaca ünlü olan “Schulthess Klinik” hastanesi de burada bulunuyor.

Tüm güzel özelliklerinin dışında, şöyle de bir gerçek var ki, İsviçre dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir. Burada maaşlar çok yüksek olduğu için, hayat da çok pahalıdır. Türkiye’den Zürih’e (Zürich) tatile gitmeyi düşünenler, burada çok para harcayacaklarını bilerek çıksınlar yola. 

Örneğin: Herhangi bir orta halli restoranda, 1 fincan Coffee Cream veya Espresso yaklaşık 5-6 İsviçre Frankı. Otobüsle, tramvayla veya trenle sadece bir durak yolculuk etmek yine yaklaşık 5-6 İsviçre Frankı, yani bugünün kuruyla yaklaşık 30 Türk Lirası. 

Manzara sizce de müthiş değil mi ? Hele evlerin mimarisine aşığım dersem yalan olmaz…❤

Resimde gördüğünüz yer, Zürih (Zürich) tren istasyonudur. Burası oldukça büyüktür, bu istasyondan her yere rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz (Sadece İsviçre içi değil, Avrupa’nın her yerine hızı trenlerle ulaşabilirsiniz) Trenler çok konforludur. 🚅 👌

Şimdilik Zürih (Zürich) hakkında anlatacaklarım bu kadar , eğer yolunuz İsviçre’ye düşerse ”Schwarzwald pastası” yemeyi unutmayın. Pişman olmayacaksınız…🍰 🤗

 

Yorum Ekle

Click here to post a comment