Tasarım

SOKAK SANATI

Duvarları, asfaltları, direkleri, yolları, kaldırımları adeta eşsiz tablolar haline getirmiş ve sanatını herkes için ücretsiz sunan kaliteli, mizah ve eleştiri taşıyan, sokak sanatçıları, eserleri ile dünyanın her yerinde boy gösteriyor. Yasa dışı olmasına rağmen oldukça büyük bir kesime hitap eden ve kendini sevdiren sokak sanatı, sanatseverler ve profesyonel sanatçılar tarafından modern sanat dünyasında yerini hızlı bir şekilde sabitlemiştir.

İstanbul bir sahne, her sokağı sanatçılarla dolu. Özellikle bazıları var ki gece çizip gün ağarmadan ortadan yok oluyor, hemde genelde ardında sanatsal değeri büyük bir imza bırakarak. Ve arkalarında kalan resim artık onlara değil şehre ait oluyor. İşte böyle değişik bir sanat dalı bu.

Yıllar önce ben İsviçre’de okurken, sokak sanatı bugün de olduğu gibi çok popülerdi, fakat yasal değildi, hatta bizim sınıfta, Robert adında İsviçreli bir çocuk vardı. Robert bir gece okulun yakınlarındaki bir duvara resim yapmış ve birileri tarafından görülmüş, polise haber verilmiş ansızın sınıfın kapısı çalmıştı ve okul yönetimi tarafından uyarılarak yüklü bir para cezası almıştı. O kadar aklıma kazınmış ki sokak sanatı dendiğinde ilk aklıma gelen şey bu olay oluyor.

Tabi ki sokak sanatı deyince sadece duvarlara, yollara veya kaldırımlara resim yapan kişileri değil, sokak müzisyenlerini de asla unutmamak gerek.

Dünyaya adını duyurmuş sokak sanatçılarından bir kısmını paylaşmak istiyorum sizlerle;
Banksy
Shepard Fairey
Chazz Miller
Colette Miller
Kurar
John Fekner
Jeremy Novy
Barry McGee
Anthony Lister
Tavar Zawacki
Henry Chalfant
David Shillinglaw
Christina Angelina
Shai Dahan
Annie Preece
Michel Basquiat
Pejac

İstanbul’da bazı duvarlara güzel eserler bırakan sanatçılardan bir kısmını paylaşmak istiyorum sizlerle;
Eskreyn
Wicx
Rakun
Pejac
Nuka
Cins
Hero
Omeria
Leo Lunatic
Alpha Rising
No More Lies
Kien
Urbangeode
Mert Tugen
Canavar
Gamze Yalçın (Sokak sanatçılarının isimlerini araştırırken tesadüf karşıma çıkan bu isim, yıllar önce üniversiteden yeni mezun olduğum zamanlarda birlikte kısa bir süre de olsa aynı ofiste çalıştığım kişi. Dünya ne kadar küçük…)

Sokak sanatçıları genelde takma isim kullanıyor, bu sebeple yukarıda yazdığım isimler sizlere biraz değişik gelmiş olabilir.

Şimdilik sokak sanatı hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment