Şehir Tanıtımları Yurt içi

SAMSUN (TURKEY)

Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümü’nde bulunan bu güzel şehrimizin ortalama 1.335.000 kişilik nüfusu bulunmaktadır. Samsun Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da milli mücadeleyi başlatmak üzere ilk adımı attığı yer olarak tarihimizdeki önemli yerini almıştır. Tarihi, kültürel zenginlikleri ve muhteşem doğası, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile oldukça yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir.

Çarşamba ve Bafra Ovaları ile bu ovalara hayat veren Yeşilırmak ve Kızılırmak Samsun’un adeta simgesi halindedirler. Samsun’un ortalama % 47”si tarım alanıdır, bu alanlarda başta tütün, buğday, pirinç, mısır, şekerpancarı, fındık, ayçiçeği gibi çeşitli ürünler yetişmektedir.

Samsun’un 17 adet ilçesi bulunmaktadır; Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Çarşamba, Canik, Havza, Kavak, Ladik, 19Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, İlkadım, Vezirköprü ve Yakakent

Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi bulunmaktadır. Bu sebeple şehir dışından da eğitim için gelen çok sayıda öğrenci mevcuttur.

Samsun’da ne yenir ?

Kağıtta hamsi, kaz asması, mantarlı pilav, baklalı yaprak dolması, peynirli ve cevizli mantı, haluçka, oymaağaç kebabı, tirit, ıspanak çorbası, kıvratma, mısır çorbası, haluçka çorbası ve katık böreği Samsun’un en bilindik yemekleri arasındadır. Bir Karadenizli olarak söylüyorum mutfağımız bir harika deneyin derim.

Samsun’da gezilecek yerlerden bir kısmını paylaşmak istiyorum sizlerle;

Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi (Bandırma Vapuru Mustafa Kemal Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren gemidir) Bence gerçekten görülmeye değer şeylerin/yerlerin en başında gelmektedir.

Onur Anıtı, Samsun’un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı’nda bulunan ve şehrin simgesi hâline gelen anıt. Mustafa Kemal’ Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktaya dikilen anıttır.

Gazi Müzesi, Samsun İlkadım’da, bulunan bir müze. Mustafa Kemal’in Samsun’a ilk gelişinde kaldığı Mantıka Palas adlı otelin restore edilmesinin üzerine 1940 senesinde ziyarete açılmıştır.

Amisos Tepesi (Eski adıyla Baruthane Tepesi)
Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi
Atakum Plajı
Samsun Teleferik Tesisleri
Sevgi Gölü
Kurşunlu Cami
İlkadım Anıtı
Gazi Müzesi
Samsun Müzesi
Samsun Saat Kulesi
Zübeyde Hanım Parkı
Tütün İskelesi
Atatürk Müzesi
Atatürk Parkı
Merkez Büyük Cami
Seyir Terası
Tarihi Yeldeğirmeni
Batıpark Aslan Heykeli

Şimdilik Samsun hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment