Dekorasyon

RETRO DEKORASYON NEDİR ?

Eğer çok eski filmleri izlerken, ev dekorasyonuna hayran kalıyorsanız, siz de retro mimariyi sevenlerdensiniz diyebiliriz. Ben şahsen eski Türk filmlerini izlerken dekorasyona hayranlıkla bakıyorum. Galiba nostaljik bir yapım var, farkındayım 🙂

Eski filmlerden bahsettim diye sanmayın ki günümüzde evini veya iş yerini retro döşeyen yok! Aksine retro bir aşktır bence, ve bu aşkı sonsuza dek yaşayan çok sayıda insan var.

Sizde evinizde veya iş yerinizde retro bir hava yaratmak istiyorsanız bu yazıyı muhakkak okumalısınız! İşe retro öğeleri bir araya getirmekle başlayabilirsiniz bence. Peki, nedir bu öğeler? Öncelikle, eşyalarınız eski olmalı, örneğin eskicilerden alınmış olabilir. Veya aile yadigarı eşyaları değerlendirebilirsiniz.

Örneğin; Anneannemizden veya babaannemizden kalma bir sandık varsa, (ki genelde olur) bu sandığı yatak odanızın bir köşesine koyabilirsiniz. Veya eski bir gramofonu salonunuzun baş köşesine yerleştirebilirsiniz. Hatta eski bavulunuz varsa dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz veya bu bavuldan çok farklı tasarımlar yaratabilirsiniz. Aynı zamanda illa eski parçalar bulacaksınız diye bir zorunluluk yok. Artık birçok marka, retro tasarımlar üretiyor. (Ama bence gerçekten eski olması daha güzel) Tabi karar sizin !!

Retro güzelliği 👌

Retro, zaman zaman moda haline geliyor, ama bence retronun modayla hiçbir ilgisi yok. Bu tamamen zevk meselesi ve anıları olan eşyalarla yaşamanın verdiği farklı bir duygunun getirdiği tutku.

Retro tarzı 1950 ile 1980 seneleri arasında kullanılan mobilyaların veya eşyaların eve taşınmasıdır. Bu zamanlarda kullanılan malzemelerin günümüz teknolojisi ile harmanlanarak evlerde yerlerini almasına retro dekorasyonu denmektedir.

Renkli retro 👍

Retro dekorasyon nostaljik eşyaların eve doldurulması anlamına gelmez. Her eşyanın birbiri ile uyum içerisinde olması çok önemlidir. Bu sebeple zorlanan kişiler bir iç mimardan da yardım alabilirler. Retro yapayım derken göz yoran bir tasarım yaratmamaya özen gösterin.

Bu tarzda kullanılan renkler çoğunlukla canlıdır. Özellikle pembe, kırmızı, yeşil, turuncu, mor ve hardal sarısı gibi renkler çok kullanılmaktadır. Koltuklar, perdeler, yastıklar oldukça renklidir. Fakat masa, sehpa, zigon, gibi mobilyalarda ahşap rengi yada koyu kahverengi tercih edilmektedir.

Retro mutfak ❤

Retro tarzını doğru bir şekilde uygulamak için, eski zamanlara ait filmler veya belgeseller izleyebilirsiniz. Bu sayede fikir almış olursunuz, hata yapma olasılığınız azalmış olur.

Şimdilik retro dekorasyon hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…🤗

Yorum Ekle

Click here to post a comment