Mimari Tasarım

MİMARLIKTA TASARIM NEDİR ?

Tasarım, bir planın ya da nesnenin, yapım sürecindeki mimari çizimlerinin hazırlanmasına denir. Hem fiil hem isim olarak kullanılan “tasarlamak” yeni bir ürün ya da obje için plan yaratma ve yaratılan planın geliştirmesi anlamına gelmektedir.

Fransızca ve İngilizce “desing” kelimesi karşılığı olarak kullanılan tasarım kelimesi, aslen Latince kökenlidir. Tasarımda yaratıcılık, sınırları zorlamak, olmayanı yapmak ve özgün olmak oldukça önemlidir.

Öncelikle konu hakkındaki bilgileri bir araya getirerek değerlendirmek gerekir. Tasarımcı kağıda ilk eskizlerini karaladığı aşamaya “dışa vurumlu yaratıcılık” denir. Eskiz çalışması daha ayrıntılı bir hale getirildiğinde ise “üretken yaratıcılık” aşamasına geçilmiş olur. Tüm aşamalardan geçmiş olan tasarımın hazır hale getirilmesi sonucunda uygulamaya geçilir.

Tasarım öncelikle taslak olarak hazırlanır. Her taslak birer zihinsel alıştırmadır. Taslak aşaması, tasarım sürecinin en uzun tutulan kısmıdır genelde. Tasarımcı taslaklarını bitirdikten sonra ayrıntılı çizim aşamasına geçer.

İlk aşama hariç herkesin tasarım yapma tarzı farklıdır. İlk aşama eskiz çalışması olarak elde yapılır fakat bu aşamadan sonra kimi bilgisayarda kimi elde çizer. Her bilgisayarda çizen de aynı yolu izlemez, tercih edilen çeşitli çizim programları mevcuttur.

Tasarımın sanatsal olarak mı yoksa ticari olarak mı hazırlandığı, hangi kitleye sunulacağı ve neyi hedeflediği çok önem taşır. Sanatsal beğeniye ya da müşteri memnuniyetine sunulan tasarımlar farklı sonuçlarla dönebilirler, bu sebeple ikisi aynı şey değildir.

Şimdilik tasarım hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment