Şehir Tanıtımları Yurt içi

KALAMIŞ – FENERBAHÇE

Bu akşam arkadaşlarla Kalamış’ta hem yemek yiyelim hem de bir deniz havası alalım dedik…Yurt dışında yaşayan ve uzun süredir göremediğim arkadaşım da vardı aramızda, anlayacağınız muhabbet koyuydu yani, uzun uzun sıkılmadan sohbet edebileceğimiz ve hepimizin çok sevdiği Develi Restoranda buluştuk. Buraya gelmişken Fenerbahçe / Kalamıştan bahsetmemek olmaz diye düşündüm ve geçtim blogumun başına…Özlemişim yazmayı şu sıralar ufak bir mola vermek durumunda kaldım, şantiye o kadar yoğundu ki, ama telafi edeceğimden emin olabilirsiniz…

Fenerbahçe, İstanbul Anadolu Yakasında, Kadıköy İlçesine bağlı elit bir semttir. Genelde İstanbul’un yerlileri oturur bu semtte. Mahalle kültürünün devam ettiği ender semtlerden biridir Fenerbahçe. Blogumu takip edenler ve beni tanıyanlar bilir, mahalle kültürünü çok severim… İkinci Abdülhamid döneminde Paşaların göz bebeği olmuş burası.

Fenerbahçe Ordu Evi ve lojmanlarının bulunduğu, bu sebeple çok sayıda emekli Askerin yaşadığı bir semt olma özelliğini taşıyor. Fenerbahçe Feneri, isminden de belli olduğu gibi burada, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1562 yılında verdiği fermanla yapılmıştır. Osmanlı Devletinin yaptığı ilk Fener olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda.

Fenerbahçe’de ev fiyatları Kadıköy ortalamasına göre daha yüksektir. Burası asla sıkılmayacağınız bir yer, ister sahilde, ister Bağdat Caddesinde, isterseniz Fenerbahçe Parkında açık hava yürüyüşleri yapabilirsiniz. Fenerbahçe bölgesinde çok sayıda lüks restoranlar mevcut, Kalamış Marina’da keza öyle, haliyle bu durum trafik olmasına ve park sıkıntısına sebep oluyor, özellikle de hafta sonları. Fenerbahçe’nin kendi adını taşıyan Fenerbahçe Spor Kulübü de mevcut, maç günleri korna sesleri ve tezahürata şahit olabilirsiniz.

O kadar güzel bir akşamdı ki, o kadar mutlu oldum ki, bunu bir kaç kısa cümle ile anlatmak haksızlık olur diye düşünsem de, yazımı burada sonlandırmak durumundayım…Bu arada güneşin batışı çok hoşumuza gitti, canım arkadaşım bu anı ölümsüzleştirmek istedi. Teşekkürler ❤ (Asla et yemediğim halde Divan Restoranda buluşmamız da ayrı bir olay, ne kadar da uyumlu bir kişiliğim görüyorsunuz değil mi ) 

Şimdilik Fenerbahçe / Kalamış hakkında yazacaklarım bu kadar sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…Hoşça kalın ve kendinize çok çok iyi bakın 🤗

Yorum Ekle

Click here to post a comment