Şehir Tanıtımları Yurt dışı

İSVİÇRE

 

Size biraz doğup büyüdüğüm ülkeden bahsedeyim… Meşhur Heidi’nin memleketi. 26 adet Kantondan oluşan, yaklaşık 8.5 milyon nüfusa sahip olan ve halkın ortalama %25 inin yabancılardan oluştuğu bir ülke İsviçre. Bu ülkede toplam 4 dil konuşuluyor. İlk sırayı Almanca alıyor ikinci sırada Fransızca, üçüncü sırada ise İtalyanca var. Romanşça ise sadece Kanton Graubünden’de halkın %1 i tarafından konuşuluyor. Bern İsviçre’nin beşinci büyük Kantonu ve başkentidir. Burada yaklaşık 500 yıllık bir çuval dolusu bebek yiyen adam heykeli var. En büyük müzeler Zürih, Cenevre, Bern, Lozan ve Basel’de bulunur. Bern antik bir Kantondur, çok sayıda mimari anıt, kaleler ve kuleler bulunmaktadır. Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya komşu ülkelerdir. Ayrıca İsviçre ile Avusturya arasında Lichtenstein (Krallık) bulunur. Lichtenstein küçüklüğü ve zenginliği ile bilinir. Dillere destan Alp Dağlarının bulunduğu yer, kayak tatili için en çok tercih edilen ülke İsviçre’dir. Dünyanın en temiz ve en disiplinli ülkesi diyebiliriz kendisi için. Küçük bir ülke olmasına rağmen 5 adet büyük, 2 adet küçük havaalanına sahip. Yurt içinde de ulaşımı çok kolay, tren,tramvay ve otobüsle her yere yolculuk yapabilirsiniz. Bu ülkede devlet başkanı yok, doğrudan demokrasi ile yönetilen tek ülke. Suç seviyesinin düşük olması, yaşam kalitesinin yüksek olması, sağlık hizmetlerinin çok düzgün verilmesi ve mutluluk oranının yüksek olması sebebi ile “Yaşanacak En İyi Ülke ” seçilmiş. Fransa sınırı hariç özel okul pek görmedim, özel hastane ise oldukça az sayıda mevcut.

İsviçre’deki yapılar genel olarak eski ve alçak katlıdır. Yıkıp yeni binalar yapmak yerine eski binaları restore etmeyi tercih ediyorlar, tüm tarihi eserlere değer veriyorlar, zaten bence en güzeli de bu. Yapılar eski ama bakımlı, zamanında yapılırken çok iyi planlanmış günümüz şartlarına uygun inşa edilmiş. Örneğin: Otopark sıkıntısı asla yok.

İsviçre sadece kayak sektörü ile değil, çakısı, peyniri, çikolatası ve saati ile de çok meşhur. Ünlü olduğu başka konular ise bağımsızlığı ve bankaları. Şimdilik İsviçre hakkında genel bir bilgi verdim sizlere, sonra tek tek Kantonları anlatacağım…Eğer İsviçre’ye tatile gitmek gibi bir planınız varsa ve aklınıza takılan bir şeyler olursa bana sorabilirsiniz seve seve yardımcı olmaya çalışırım…

Yorum Ekle

Click here to post a comment