Şehir Tanıtımları Yurt dışı

HİNDİSTAN

Hindistan, Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir burası. Hindistan; gelenekleri, eğlence tarzları, yemek kültürü ve renkli yaşam tarzlarıyla dünyaya nam salmıış bir ülkedir. 1 milyarın üzerinde nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir burası. Yılın neredeyse her günü düzenlenen müzikli, eğlenceli festivalleri sebebi ile ‘festival ülkesi’ olarak da anılmaktadır. Modern mimari yapısıyla dikkat çeken Yeni Delhi Hindistan’ın başkentidir. Bollywood sineması ile de dünyaca ilgi görmektedir.

Hintçe ve İngilizce başta olmak üzre çok sayıda dil konuşuluyor burada. Para birimi olarak Hindistan rupisi kullanılmaktadır. Hindistan vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce, Hindistan’a vize almış olmanız gerekmektedir aksi halde ülkeye giriş yapamazsınız.

Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Butan ve Nepal, doğusunda ise Bangladeş ve Myanmar ile komşudur. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi, doğusunda Bengal Körfezi bulunmaktadır. Delhi, Mumbai, Agra, Jaiour, Goa, Varanasi, Kerala ve Chennai en çok ziyaret edilen şehirlerdir.

Hint Mutfağı
Hint mutfağının temelini baharat oluşturmaktadır. Zencefil, Köri, siyah kimyon ve hardal taneleri ve tarçın çubukları en çok kullanılan baharatlar arasındadır. Yemek kültürü bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Hindu dini nedeni ile yemeklerinde dana eti bulunmamaktadır. Yemekleri bildiğimiz tabaklarda değil, Katoris ismi verilen metal veya muz ağacı yapraklarından yapılmış kapların içinde servis ederler.

Hindistan Cevizi

Hint Kınası

Hint masajı  meşhur Hint yağları ile, plajlarda bile boy gösteriyor 

Hint Kumaşı ( Genelde sinirlenince söylediğimiz “Bulunmaz Hint Kumaşı değilsin” sözü bu kumaşlardan geliyor 🤣🙈)

Hindistan’da gezilecek çok yer vardır, size bunlardan birkaç tanesini yazacağım;

Hawa Mahal, Saray kadınlarının sokaktaki şenlikleri görülmeden izleyebilmesi için yüksek duvar şeklinde inşa edilen bir saraydır.

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde, 1600’lü yıllarda inşa edilmiş anıt mezar. İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak bilinir.

Kızıl Kale, Delhi şehrinde yer alan tarihi bir kaledir. 1857’ye kadar, 200 sene boyunca, Babür hanedanının imparatorlarının ana yerleşim yeriydi. Delhi’nin merkezinde yer alır ve çok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Chhatrapati Shivaji Terminus, tarihi bir demiryolu istasyonu. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Gotik bir mimariye sahiptir.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment