Mimarlık ve Sanat Tarihi Ünlü Yapılar

EFES ANTİK KENT

Bu yazımda sizlere İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kent’den bahsetmek istiyorum…

İzmir’in Selçuk İlçesinde bulunan “Efes Antik Kent” Roma, Yunan ve Türk medeniyetlerinin esintisini içermektedir. Yapılışı Milattan Önce 6000 yıllarına dayanıyor. Oldukça büyük olan Efen Antik Kent’in içerisinde tapınaklar, kütüphane, tiyatro, yamaç evler gibi bir çok şey mevcut. (Yamaç evler, o zamanın şartlarına göre çok lüks yapılmış, örneğin yerden ısıtma sistemi kullanılıyor) Türkiye’nin en önemli turistik yerlerinden biridir burası ve her sene yerli ve yabancı ortalama 1.500.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Efen Antik Kent’in en önemli özelliklerinden biri tüm cadde ve sokakların birbirini dik açıyla kesmesidir. Bu mimarinin kurucusu “Hippodamas”dır ve “Izgara Planı” ismi verilmiştir. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Zamanında Asya Eyaletinin Başkenti Efes Antik Kent’ti ve o zaman göre çok fazla sayılan 200.000 civarı nüfusa sahipti. Sonradan, Milattan Önce 1330 yılında Türklerin eline geçmiştir. Bu görkemli yer, Milattan Önce 1000’li yıllarda göçmenlere ev sahipliği yapmaktaydı, çünkü Efes Antik Kent o zamanlar bir liman kentiydi. Deniz yoluyla bugünkü İzmir sınırlarına gelen göçmenler, ilk olarak Efes’e ulaşıyordu.

Sizce de müthiş değil mi ? Ülkemiz çok değerli bir tarihe sahip, kıymetini bilmek gerek 👌

Efen Antik Kent’in içerisinde bulunan dünyaca ünlü eserlerden bazıları şunlardır, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Meryem Kilisesi, İsa Bey Camii, Domitian Tapınağı, Serapis Tapınağı, St. John Kalesi, St. Jean Bazilikası, Liman Caddesi, Yukarı Agora, Bazilika, Oktagon ve Odeon , Magnesia Kapısı, Herakles Kapısı, Anıtsal Çeşme, Yamaç Evler, Büyük Tiyatro

Antik kent Nisan-Ekim ayları arasında yaz tarifesinde ve 08.00-19.00 saatleri arasında açık. Kasım-Mart Ayları arasında ise kış tarifesi uygulanıyor ve 08.00-17.00 saatleri arasında açık.
Kentin giriş ücreti geçen sene (2018) yılında 40 TL. Yamaç Evler ve Efes Müzesi’ne girişler hariç, diğer yerlerde Müzekart geçerli. Yamaç Evler 20 TL , Efes Müzesi ise 10 TL. Eğer aracınızla gidecekseniz 10 TL otopark ücreti

Şimdilik Efes Antik Kent ile ilgili yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment