Dekorasyon Tasarım

DEKORASYONDA AYNANIN ÖNEMİ

Dekorasyonda aynanın önemi, ayna kullanımı nasıl olmalıdır? Bu yazımda size ayna kullanımının püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Eskiden sadece ihtiyaç olarak kullanılan aynalar, günümüzde iç mimari ve dekorasyonun en önemli unsuru olarak birçok özellikte kullanılmaktadır. Pek çok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Örneğin; gereğinden fazla ve yanlış kullanımdan dolayı göz yanılmaları yaşatabilir.

Günümüzde dekoratif olarak kullanılan aynalar çok çeşitli ve genelde özel üretimdir. Salonunuza göre özel tasarım aynalar yaptırmanız mümkündür. Böyle özel aynaları tasarlayan ve üreten pek çok firma vardır.

Dekorasyonda aynanın önemi çok büyüktür. Ayna hem genişlik, hem ferahlık, hemde şıklığın adeta önemli bir simgesi halindedir.

Eğer yapacağınız dekorasyonda aynaları doğru kullanırsanız;
Yaşam alanlarına estetik, ışık ve zenginlik katar.
Küçük mekanları büyük gösterir.
Karanlık alanlarınızı daha geniş ve ferahlık bir görüntü verir.
Saklamak istediğiniz alanlar için (Örneğin duvarınızda boya dökülmesi varsa)
Işığın eksik kaldığı noktalara ışıltı katar. (Fazla karanlık ortamlar modunuzu düşürebilir bu sebeple evinizi mümkün olduğu kadar aydınlık döşemeye önem gösterin, insan zaman zaman loş bir ortamda da vakit geçirme isteyebilir, bunun çözümü çok kolay ışığı biraz kısmanız veya sadece gece lambanızı yakıp oturmanız mümkün.)

Salonunuzda yeterli derecede güneş almıyorsa, pencerenin tam karşısına asılan bir aynayla odadaki ışığı iki katına kadar çıkarmanız mümkün. Eğer salonunuz koyu ve ağır renklerin hakim olduğu bir salon ise, aynayla ortamı önemli derecede yumuşatabilirsiniz. Büyük bir salona ve yüksek duvarlara sahipseniz; büyük boyutlarda aynalar kullanmalısınız. Kocaman bir duvarda küçücük bir aynanın sırıtacağına emin olabilirsiniz. Her objede olduğu gibi ayna kullanımında da orantı çok önemli bir unsurdur.

Çocuk odasında ayna kullanımına dikkat edilmedir;
Çocuk odasına ayna yaptıracaksanız eğer; dekoratif ve eğlenceli olmasının yanı sıra plastik çerçeveli ve köşeleri keskin olmayan modelleri seçmenizde yarar vardır.
Çocuğunuzun boyuna göre ayna yüksekliğini ayarladığınıza emin olunuz.
Çocukların işlevsel olarak faydalanacağı aynaları; giysi dolaplarının kapaklarında kullanabilirsiniz.
Dekoratif olarak kullanılacak aynaların; çocukların boyundan yükseğe yerleştirilmesinde faya vardır.

Hadi biraz gülelim 😊🐸

Şimdilik ayna kullanımının püf noktaları hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…🤗

Yorum Ekle

Click here to post a comment