Dekorasyon Tasarım

BOHEM DEKORASYON NEDİR ?

Asıl anlamı çingene olan fakat terimleşerek bir hayat tarzının tanımı haline gelmiş bir sözcüktür. Bir yaşam tarzı olarak görülen bohem, 1950’lerin hippi dönemlerinde olduğu gibi oldukça renkli ve farklı görünen bir tarzdır. Fazla renkli evleri sevmeyenler için pek de uygun olmayan bu tarzdır. Bohem tarzın ilham kaynağı ise gezginler, yazarlar ve sanatçılar gibi özgür ruhlu insanlardır.

1800’lü yılların Fransız tasarımcılarına kadar uzanan bohem tarzında, karmaşık görüntü hakimdir. Yıpranmış kumaşlar, saçaklar, el işi örgüler, mendiller ve çuval bezleri bohem tarzının olmazsa olmazları olarak kabul edilir. Bohem tarzda etnik çizgiler ön plandadır. Bohem tarzında döşenmiş evlerde vintage esintisi vardır.

Eğer evinizde bohem tarzını yakalamak istiyorsanız, antikacılardan alışveriş etmeniz uygun olacaktır. Fakat günümüzde bazı modern mağazalar da bohem tarzına uygun mobilyalar üretmektedir. Bohem tarzı döşenmiş bir evde rahatlık hakimdir. Bohem tarzında döşenmiş evlerde, irili ufaklı çok sayıda obje görebilirsiniz. Çünkü bu kişiler genelde özgürlüğüne düşkün ve çok gezen kişilerdir. Her seyahat ettikleri ülkeden veya şehirden, yöreye ait objeleri alıp evlerinin bir köşesine yerleştirmeyi çok severler. Bohem tarzda hiçbir zaman renk uyumu yoktur, tam tersi birbirine zıt renkler bir arada kullanılır.

Eskitilmiş masalar, sehpalar, sandalyeler, kütüphaneler bohem tarzı evlerde çok göreceğiniz eşyalardır. Rengarenk yer minderleri bohem tarzının olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Bu minderler genelde egzotik desenlere sahip kumaşlardan oluşmaktadır. Bohem tarzının en güzel taraflarından biri de büyükannelerinizin sandıklarında sakladığı parçaları kullanabilmenizdir, böylelikle sevdiklerinizin hatıraları ile, evinize samimi bir hava katmış olursunuz. Başka güzel bir özelliği ise, modayı takip etmek zorunda olmamaktır. Eğer gerçekten güzel bir bohem dekorasyona sahip olmak istiyorsanız ruhunuzun sesini dinleyip kuralları unutmalısınız.

Bohem tarzı günümüzde pek çok yerde görebileceğimiz bir tarzdır, bazı restoranlar hatta modern giyim mağazalarının bir köşesinde bile bohem tarzını görebilirsiniz.

Bohem tarzının hakim olduğu birkaç ülke ve şehir; Negril, Jamaika, Ekvador, İbiza, Goa Hindistan, Himalayalar Nepal, Nelson Kanada, Tulum Meksika, Nimbin Avustralya, Amsterdam Hollanda, Negril Jamaika, Eugene Oregon ABD, Olympia Washington ABD, Chefchaouen Fas, El Bolsón Arjantin, Bisbee, Arizona, ABD
Eğer bohem tarzda bir tatil yapmak istiyorsanız yukarıda saydığım yerler tam size göre…

Şimdilik bohem dekorasyon hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…🤗

Yorum Ekle

Click here to post a comment