Mimari Tasarım

BEYAZ RENGİN ÖNEMİ

Mimarlar genel olarak beyaz rengi sever. Bazıları için beyaz renk kolaya kaçmaktır, kolaya kaçmaktan kastım; mimarın farklı renkleri birbirine uydurması için çaba sarf etmesine gerek kalmaz. Bazıları içinse beyaz rengin başlı başına bir felsefesi ve mimari anlatım tarzı vardır. Beyaz, aynı zamanda modern mimarinin de bir sembolüdür. Saflığı, temizliği, düzenliliği, yeni fikirleri, modernizmi ve yeniliği sembolize ediyor.

Ben şahsen fazla renkli giyinmeyi veya evimde, ofisimde fazla renk kullanmayı sevmeyen biriyim…Genel olarak siyah veya beyaz tercih ederim.

Beyaz rengin kültürel yönünden de kısaca bahsetmek istiyorum sizlere. Örneğin Bodrum veya Yunanistan’da bir çok bölge beyaz evlerle inşa edilmiştir. Bu beyaz yapılar ziyaretçileri saf rengiyle kendine hayran bırakır.

Beyazın hakim olduğu Bodrum, o kadar güzel ki…Bodrum her sene çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor, saflığı simgeleyen rengi ile herkesi kendine hayran bırakıyor.  En sevdiğim tatil beldesidir Bodrum 👌❤

Beyaz rengin en bilinen özelliklerinden bir tanesi de, hatta en önemli diyebileceğimiz özelliği de mekanı oldukça ferah tutmasıdır. Beyaz renkte bir oda, koyu renkte bir odaya göre daha büyük görünür göze. Dolayısıyla küçük evler için özellikle beyaz renk önerilir. Beyaz rengin en güzel taraflarından biri ise her renkle uyum sağlamasıdır.

Beyaz rengi her yerde veya her koşulda rahatlıkla kullanabilirsiniz dersem, pek doğru konuşmuş olmam…Neden mi ? Nedenini size bir örnekle açıklamak istiyorum. Örneğin küçük çocuklarınız var, ve ellerinde boya kalemleri, koltuklarınız da beyaz…gerisini siz düşünün 🙂

Beyaz renk tabi ki sadece mimaride değil, farklı alanlarda da oldukça önemli bir renktir ve bir takım anlamlar taşır, bu yüzden doktorlar ve hemşireler de beyaz giyinirler. Bunun gibi çok sayıda farklı örneklerde mevcut.

Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı, düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşma yolunu tercih eden kişilerdir.

Ve tabi ki bembeyaz bir gelinlik… Saflığın ve yeni başlangıçların sembolü olan beyaz burada da kendini gösteriyor.

Şimdilik mimaride beyaz rengin anlamı ile ilgili yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment