Şehir Tanıtımları Yurt içi

BAYRAMOĞLU (KOCAELİ / TURKEY)

Tarihi bir geçmişe sahip olan yarımadanın eski adı Balyanoz’dur. Kuzeye bakan koyu da Balyanoz Limanı olarak bilinmektedir. Marmara Denizi’ne uzanan küçük bir yarımada olan Bayramoğlu Yarımadası, 1950’li yıllarda yerleşime açılmıştır. Yarımada olmasına rağmen halkın söylemiyle “ada” olarak adlandırılmaktadır. Eski haritalardaki ismi ise Üçburunlar Yarımadası olarak geçmektedir.

Yaz aylarında sıcaktan bunalmadan yürüyebileceğiniz bir yarımada burası. Cadde ve sokak isimlerinin kuş, çiçek ve meyve isimlerinden oluşması da adaya ayrı bir hoşluk katmaktadır. Bu küçük ve sevimli adanın nüfusu yaklaşık 7.000’dir fakat yaz ayarında nüfus artışı yaşanmaktadır. Eskiden yazlık olarak çok popüler bir yerdi Bayramoğlu, artık eskisi kadar popüler olduğu söylenemese de, yaz-kış yaşayanların sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Geçen cumartesi hava çok güzeldi adeta yazdan kalma bir gündü, ve ailecek Bayramoğlu’na gitmeye karar verdik. Benim rahmetli amcam Bayramoğlu’nun yerlisiydi bundan yaklaşık 4 ay önce vefat etti. Onun emaneti olan Nilgün yengemi görmeye gittik, oturduk eskilerden konuştuk, biraz duygulandık. Hem biraz havamız değişsin diye hemde bloguma koymak üzere resimler çekmek için dışarı çıktık annemle….

Bayramoğlu’nda bütün sokaklar ağaçlandırılmış ve her yer yemyeşil, küçücük bir çarşısı var, bu çarşıda herkes birbirini tanıyor, seviyor ve sayıyor. Mahalle havası dediğim yerler var ya, işte burası da onlardan bir tanesi. Bütün evler 2 katlı ve bahçeli, hemen hemen herkesin bahçesinde can dostlarımızı görebilirsiniz.

Resimlerde gördüğünüz cafe, Bayramoğlu’nda eski bir esnaf olan Gökçen amcanın yeri, buranın dekorasyonunda kullanılan renklere bayılıyorum, insanın içini ısıtıyor resmen. Hele kapının önünde duran bisiklete aşığım. 🚲💙💛 Tam bisikletle resim çektirirken, hem meslektaşım hemde çok eski komşumuz olan Erol amca gördü beni, “Artist” diye seslendi, dedim gel birlikte artistlik yapalım. 😊

Bu bahçe, rahmetli amcamın evinin bahçesi, İstanbul’a geri dönmeden önce organik limonları toplamayı ihmal etmedim. 🍋🍋 Resimde sevdiğim yakışıklı da Cancan, o da amcamın köpeği, şimdi yengeme can yoldaşlığı yapıyor. 🐶❤

En güzel özelliklerinden biri de asla korna sesi duymamak, siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben korna sesine, özellikle de gereksizce sırf saygısızlık olsun diye çalınan kornaya tahammül edemiyorum.

Şimdilik Bayramoğlu Yarımadası hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment