Ünlü Yapılar

ATOMİUM BELÇİKA (BELGİUM)

Brüksel’de bulunan Atomium, şehrin adeta simgesi halindedir. Oldukça popüler ve ikonik bir yapıdır. 1958 senesinde, Expo’58 Dünya Fuarı için yapılan bu eserin tasarımı Andre Waterkey’e aittir. Bir demir kristalinin 165 milyar kere büyütülmüş halinin tasvir edildiği bu tasarım, dünyadaki en modern eserler arasında yer almaktadır.

Sadece 6 ay kadar kalması planlanan, bu eser çok beğenildiği ve tahmin edildiğinden çok daha fazla ilgi gördüğü için kaldırılmamıştır. Brüksel’e yolu düşen herkesin muhakkak ziyaret ettiği ve keyifli zaman geçirdiği, yerlerin başında geliyor burası.

Farklı tasarımı ile dikkat çeken bu eserin mimarları; Jean Polak ve André Polakin’dir her biri 18 metre çapında olan 9 bölümden oluşmaktadır. Çelik ve alüminyumdan tasarlanan yapı 2004 senesinde tadilat geçirmiştir. Son katına asansör ile çıkabilir ve buradan harika şehir manzarasını izleyebilirsiniz, eğer isterseniz manzarayı izlerken burada bulunan restoranda yemek de yiyebilirsiniz. Yapının diğer üç katı ise, çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler için kullanılmaktadır.

Sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile….

Yorum Ekle

Click here to post a comment