Atatürk'ün Evleri

ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EV (SELANİK)

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Atatürk’ün doğduğu, çocukluk ve gençlik yıllarının bir kısmını geçirdiği, memleketin hür bir idare rejimine kavuşması için arkadaşları ile birlikte konuşup karar verdiği tarihi ev bugün “Atatürk Evi” adıyla müze olarak kullanılmaktadır.

Atatürk Evi arşiv kayıtlarına göre, Selanik’in Koca Kasım Paşa mahallesi, Islahhane caddesi üzerindedir. Bugünkü Selanik’in Aya Dimitriya mahallesinde ve Apostolu Pavlu caddesi üzerinde 75 numarada bulunmaktadır. Hemen yanında ise Türk Konsolosluğu vardır. Selanik’teki Atatürk Evi’nin son restorasyonu, düzenleme ve sergilemesi 1981 yılında yapılmıştır.

Cumhuriyet’in Onuncu yıl dönümü (29 Ekim 1933) sebebi ile, Selanik Belediyesi, Türk-Yunan dostluğu adına ve Balkan Konferansının bir hatırası olarak, Atatürk’ün dünyaya geldiği evin çift kanatlı kapısının sağ köşesine mermer bir plaka yerleştirmiştir. Plakanın üzerinde Türkçe, Elence ve Fransızca olarak şu ibare yazılıdır;
Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri GAZİ MUSTAFA KEMAL burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyetinin onuncu yıl dönümü münasebetiyle konulmuştur.

Bu muhteşem eser, zemin kat, birinci kat ve ikinci kat olmak üzere toplam üç kattan oluşmaktadır.

Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı tarafından 1870 yılında yaptırılan ev önce İbrahim Zühdü Efendinin, daha sonra Selanikli Abdullah Ağa ve eşi Ümmü Gülsüm’ün mülkiyetine geçti.
Ali Rıza Efendi ise bu evde Atanın doğumundan birkaç yıl önce oturmaya başladı. Atatürk bu evin ikinci katında, güney taraftaki odada dünyaya geldi.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım Selanik’te çok kalmamış, Balkan harbinden sonra birçok Türk aileleri gibi kızı Makbule(Atadan) ile birlikte Selanik’ten göçmüş. İstanbul’a gelerek Beşiktaş-Akaretlerde bir eve yerleşmiş, Milli Mücadele zamanlarında da Ankara’ya gelmiştir. Ancak, Ankara’nın iklimi sağlığı için elverişli olmadığından Zaferden sonra İzmir’e gönderilmiş, 1923 yılında orada hayata gözlerini yummuştur.

O kadar asil ki, gelmiş geçmiş en iyi lider. Gurur duymamak mümkün değil ! Ne mutlu Türküm diyene !

Atatürk Evi Müzesi, resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün saat 10:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.
Giriş ücreti alınmamaktadır.

Şimdilik Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki evi hakkında yazacaklarım bu kadar…Sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment