Atatürk'ün Evleri

ATATÜRK KÖŞKÜ TRABZON

Biliyorsunuz, geçen hafta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı evleri ve otelleri yazmaya başlamıştım. İlk yazım Pera Palace Hotel hakkında olmuştu, Şimdi sizlere memleketim Trabzon’da bulunan Atatürk’ün zaman zaman konakladığı muhteşem detaylara sahip olan köşkten bahsetmek istiyorum.

Köşkün detaylarına geçmeden önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e huzurlarınızda sonsuz teşekkürler etmek istiyorum. Eğer ben şu an bu yazıyı yazabiliyorsam, eğer kimliğimde T.C vatandaşı yazıyorsa hepsi sizin sayenizde ATA’m…”NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”…Gururlanmamak elde değil !

Atatürk Köşkü, muhteşem bir manzarası olan ve Trabzon’a hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. 1890 yılında başlanan ve 1903 yılında tamamlanan bu köşk, Rum tüccar Konstantin Kapogiannidis için inşa edilmişti. Bu nedenle köşk Atatürk Köşkü ismini almadan önce Kapogiannidis Köşkü olarak adlandırılmıştı.

Bu görülmeye değer yapı, 1900’lü yılların öne çıkan sanat eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Titizlikle yapılmış zarif süslemeleri ve göz dolduran kıvrımları ile ön plana çıkan Art Nouveau sanatıdır. Sadece köşkün içi değil son derece özenerek yapılmış olan peyzajı da oldukça dikkat çekmektedir. Bodrum katı ile birlikte toplam 4 kattan oluşan muhteşem yapının sahibi Kapogiannidis, 1923 yılındaki Lozan Barış Antlaşması gereğince zorunlu göçe tabi tutulur ve kendi ülkesi olan Yunanistan’a gider.

Atatürk, 1924 yılında Trabzon’a yaptığı bir ziyaret sırasında, köşkü keşfeder ve bir süre bu muhteşem yapıda konaklar. 1930 yılında ikinci defa geldiğinde ise Trabzonlulara, köşkü çok beğendiğini söyler. Bunun üzerine Trabzon halkı, köşkü Atatürk’e hediye etmek ister ve 1931 yılında köşk Atatürk’e hediye edilir.

 TRABZON ATATÜRK KÖŞKÜ GİRİŞİ ❤        ATATÜRK KÖŞKÜ SALONU ❤

“İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum.” diyen Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, köşke son gelişinde (1937) köşkteki bütün mal varlığını Türk milletine armağan etmiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra köşk, kız kardeşi Makbule Boysan’a geçer. 1943 yılında kamulaştırılmış ve Atatürk Köşkü, Belediye Halk Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gidip görmenizi tavsiye ederim 👌

Şimdilik yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı yerlerden bahsetmeye devam edeceğim…

Yorum Ekle

Click here to post a comment