Şehir Tanıtımları Yurt içi

ASMALI MESCİT

Geçen akşam Asmalı Mescit’deydik, buram buram tarih kokan yerler benim için çok değerli, beni tanıyanlar bilir… Önce Taksim’de bulunan Çiçek Bara gittik, oradan çıkışta da Asmalı Mescit’de biraz yürüdük sonra mekanlardan birine geçip doyasıya eğlendik. Babam ve arkadaşları gençlik hatta çocukluk yıllarını anlattılar bana. Masadakiler biraz çakır keyif olunca gülmelerimiz de eksik olmadı tabii…

İstanbul’da banka, sigorta şirketleri, komisyoncuların ve eğlence merkezlerinin Galata civarından Pera ve Galatasaray taraflarına taşınmaları Beyoğlu civarına bir hareketlilik ve canlılık getirdiğini söyleyebiliriz. Buralara canlılık getiren kişilerin başında Yahudi, Rum ve Ermeni kökenli ticaretle uğraşan kişiler yer almaktadır.

Beyoğlu, 1870 senesinde yaşanan büyük yangından sonra ahşap binaların yangına karşı korunması açısından taş bina olarak inşa edilmeye başlandı. 1873 senesinde, Haliç semtini Galatasaray-Beyoğlu’na bağlayan raylı tünel açılmıştı.

İstiklal caddesine bağlanan Tünel girişinde “Asmalı Mescit, sokağında bulunan pasaj içinde eski eşya satıcıları ve kahveler bulunmaktaydı.

1881 senesinde açılan bu tarihi taş bina iş hanı, içinde bulunan pasaj Asmalı Mescit Sokağın başlangıcıydı. Bu iş hanının çıkışında yolu dik kesen iki sokak vardı. Minare ve Sofyalı Sokağı. Sofyalı sokağın üstünde Kibele Kahve, Asmalı Mescit sokak devamında çeşitli kahveler yerlerini almıştı.

Eskiden buralarda, meşhur kişiler yanında kâğıt ve kumaş parçaları toplayan yel değirmeni semtinden gelen roman kadınları da yerlerini alırlardı.

Günümüzde yan yana çok sayıda eğlence mekanına ev sahipliği yapan bu sokak aynı zamanda oldukça fazla sayıda turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Turistler o kadar mutlu ki burada olmaktan, bunu tavırlarından ve yüz ifadelerinden kolaylıkla anlamak mümkün.

Tarihe çok değer veren biri olarak, eski semtlerde dolaşmak, buralarda yemek yemek veya eğlenmek bana ayrı bir keyif veriyor…Tek sorun park sorunu, onun dışında her şey çok keyifli.

Bu resimlerde gördüğünüz herkes sadece benim için değil, tüm Türkiye için çok kıymetli. “Hababam Sınıfı” oyuncusu Ahmet amca, günümüz filmlerinde ve dizilerinde gördüğümüz müthiş bir sanatçı olan Selçuk amca ve Türkiye’nin sevgilisi olan, hâlâ her filmini bıkmadan izlediğimiz ve her seferinde doyasıya güldüğümüz rahmetli Kemal Sunal’ın kardeşi olan Cemil amca, ve tabii ki halam ile babam  ❤

Şimdilik Asmalı Mescit hakkında yazacaklarım bu kadar sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment