Dekorasyon Tasarım

ALÇAK TAVANLI EVLERDE DEKORASYON

Herkes yüksek tavanlı bir evde oturmak ister ama maalesef bu pek mümkün değil. Yüksek tavanlı evlerin çoğu tarihi apartmanlarda bulunuyor, yeni yapıların tavanları eskilere nazaran daha alçak hatta bazıları basık denecek kadar alçak. Bu durum insan psikolojisini kötü etkiler genelde…

Alçak tavanlı evlerde oturanlar daha ferah ve daha yüksek görüntü elde edebilmek adına bir takım araştırmalar yapar. Bende size bu konuda yardımcı olmak istedim…

Evinizde veya iş yerinizde, kullandığınız renkler, ışık, mimari ve dekoratif elemanlar ve aksesuarlar yükseklik algısını değiştirmenizi sağlayacak araçlardır. Hemde küçümsenmeyecek ölçüde faydalı olacaktır. Bu yüzden seçim yaparken her mobilyaya ve aksesuara özen gösterirseniz sonuçtan memnun olabilirsiniz. Şimdi gelelim nelere dikkat etmeniz gerektiğine. Alçak tavanları daha yüksek göstermek için vereceğim bir takım ipucu size yararlı olabilir.

Aydınlatma, tavanı yüksek göstermenin en iyi yollarından biridir. Evinizin görünümünü değiştiren aydınlatmayı, tavanda spot lamba ve gömme ışık, zeminde ise ayaklı ve tripod lambaları tercih ederek daha ferah bir görüntü elde edebilirsiniz.

Badana renklerine dikkat edin fazla koyu renkleri tercih etmeyin. Tavan renginiz duvar rengine göre daha açık olmalı.

Mobilya seçimi de oldukça önemlidir. Küçük mekânlarda alçak mobilyalar kullanarak evinizin atmosferini değiştirin.

Yerden tavana kadar uzun perdeler, kapılar, aydınlatmalar ve raflar kullanarak, daha yüksek bir tavan izlenimi yaratabilirsiniz.

Zeminde koyu renkler ve geometrik desenler kullanarak da odanızda derinlik algısı yaratabilirsiniz. Yer döşemelerinizi değiştirmek size masraflı geliyorsa eğer, koyu renkli bir halıyla da aynı etkiyi yaratmanız mümkün.

 

2 Comments

Click here to post a comment