Mimari

AHŞAP EV / KÜTÜK EV

Günümüzde şehrin kalabalığından kaçıp sessiz sakin bir hayat sürmek isteyen insanların tercihi, yeşillikler içinde veya deniz kıyısı bölgelerde arazi satın alıp ev yaptırmak veya yapmak. Emekli hayatı yaşayan insanlar temelli, çalışanlar veya okuyanlar için ise hafta sonu veya tatillerde kafa dinlemek için gidebileceği, doğa ile baş başa olan bir ev son yıllarda herkesin tercihi. Arazisi olan insanların ev yaptırmak için çeşitli seçenekleri mevcut. Prefabrik ev, konteyner ev, doğal taş ev veya ahşap ev. Tabi bu biraz tarza ve bütçeye bağlı…

Bu saydığım seçeneklerden, ahşap evi anlatmak istiyorum sizlere, Peki ahşap ev yaptırmaya karar vermeden önce bilmeniz gerekenler neler? İşte ahşap evlerin teknik, estetik ve ekonomik özellikleri hakkında merak edilenler….Ahşap evler kendi içinde ikiye ayrılır aslında, yani ahşap ev ve kütük ev, ikisi de ahşap olmasına rağmen birbirinden farklı olan özellikleri vardır.

Kütük evler isminden da anlaşılacağı gibi yekpare kütük parçalarının bir araya getirilmesi ile yapılıyor. Türkiye’nin mimari kültüründe oldukça köklü bir yere sahip olan ahşap evlerde genellikle parçalı ve işlenmiş keresteler kullanılırken, kütük evlerde, tamamen doğal, geniş ve yekpare olması. Kütük evler doğal yapılarından dolayı oldukça iyi bir yalıtım sağlar, bu sebeple de soğuk ülkelerde çok tercih edilir. Sadece soğuk bölgelerde değil, yalıtım özellikleri sayesinde ülkemizin sıcak kıyıları için de kütük oldukça ideal malzemelerden biri.

Kütük evler ve ahşap evler ile ilgili yanlış bilinen bilgiler mevcut. Bu yanlış bilgilerden en yaygın olanı ise, ahşap veya kütük evlerin yangına dayanıklı olmaması, bu bilginin yanlış olduğunu size rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle son teknoloji ile inşa edilen bu evlerde yangın riski oldukça düşük.

Mimari açıdan bakacak olursak, sağlam ve dayanıklı ağaçlardan elde edilen tek parça halindeki kütüklerin birbirine kenetlenmesi ile yapılan bu evler taşıyıcı kolona ihtiyaç duymaz, çünkü bu evlerde tüm gövde taşıyıcı niteliği taşımaktadır. Kütük ev her arazide rahatlıkla inşa edilebilir ve inşaat süresi de oldukça kısadır.

Kütük evlerin maliyetleri diğer evlere göre daha fazla, bunun iki farklı sebebi var; 1. Türkiye’de kütük ev yapan inşaat firmaları oldukça az. Diğer sebep ise ülkemizde yetişen ağaçlar bu yapılara elverişli olmadığı için, genelde yurt dışından getiriliyor.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment