Şehir Tanıtımları Yurt içi

ADANA (TURKEY)

Adana, Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biridir, ortalama 2.300.000 nüfusa sahiptir. Akdeniz bölgesinde bulunan Adana’nın, kuzeyinde Kayseri, doğusunda Kahramanmaraş ve Osmaniye, batısında Niğde ve Mersin, güneydoğusunda Hatay illeri yer almaktadır. Adana, yer şekilleri bakımından dağlık ve ovalık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Adana Akdeniz iklim özelliklerini taşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Adana’nın tarihi 3000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır; bölgedeki arkeolojik bulgular Paleolitik Çağ’a uzanan insan yerleşkelerini gün yüzüne çıkarmıştır. Bulgulara göre Çukurova bölgesi en eski şehir olarak düşünülmektedir.

Adana, ilk sanayileşen şehirlerden biri olup şu anda Türkiye’nin ekonomik açıdan en gelişmiş şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Seyhan Barajı’nın yapımı ile ve tarım tekniklerindeki gelişimler ile birlikte 1950’li yıllardan bu yana tarımsal verimde büyük gelişmeler yaşanmıştır.

Adana; buğday, pamuk, soya fasulyesi, arpa, üzüm ve narenciyenin büyük miktarlarda üretildiği Çukurova tarım bölgesinin pazarlama ve dağıtım merkezi olarak kabul görmektedir.

Adana ilçeleri; Çukurova, Yüreğir, Kozan, Seyhan, Feke, Tufanbeyli, Ceyhan, Saimbeyli, Yumurtalık, İmamoğlu, Pozantı, Aladağ, Karaisalı, Karataş

Adana halkı çok misafirperverdir, sizi yedirip içirmeden asla bir yere bırakmazlar. Eğer Adana’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, kilo alma ihtimalinizi göze alarak gidin bence 🙂

Adana mutfağı çok zengin ve meşhurdur, bunlardan birkaç tanesini paylaşmak istiyorum sizlerle;
Adana Kebabı
Adana Lahmacunu
İçli Köfte
Şalgam
Çiğ Köfte
Humus
Şırdan
Bici Bici Adı ne kadar değişik ve sempatik değil mi ?! İlk duyduğumda yüzümde kocaman bir tebessüm oluştu. Bici Bici Adana’nın çok ünlü bir tatlısıymış. Rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbet karışımı enfes bir tatlı. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Görüntüsü de tadı da gerçekten muhteşem 👌

Adana’da gezilecek yerlerden birkaç tanesini paylamak istiyorum sizlerle;
Sabancı Merkez Camii
Taşköprü
Tarihi Büyüksaat Kulesi
Atatürk Parkı
Adana Atatürk Evi Müzesi
Bebekli Kilise
İnönü Parkı
Adana Sinema Müzesi
Sevgi Adası
Sakıp Sabancı Parkı
Çukurova Denizyıldızı
Adana Müzesi

Havayolu Şehrin hava ulaşımı, 1937 yılından bu yana Şakirpaşa Havaalanı’ndan sağlanmaktadır.

Şimdilik Adana hakkında yazacaklarım bu kadar, sonraki yazılarımda tekrar görüşmek ümidi ile…

Yorum Ekle

Click here to post a comment